Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Mendeley TR

Bilimsel makale ve akademik yazı yazmayı kolaylaştırmak için kullanılan referans ve kaynakça gösterim programıdır.

Mendeley Programından Kurumsal Hesap Oluşturmak İçin;

https://www.mendeley.com adresine gidiniz; karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

“Create a free account” alanına tıklayınız.

 

Çıkan ekrana kurumsal mail adresini girip hesap oluşturmak için gerekli bilgilerinizi doldurunuz. Kurumsal sürüm için @bilgi.edu.tr yada @bilgiedu.net uzantılı mail adresini kullanınız. Kurumsal mail adresiniz ile kayıt olmanız size 5 GB hafıza depolamanıza izin verecek.

 

Mendeley Web hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Mendeley yazılımını bilgisayarınıza kurmak için “Download Mendeley” seçeneğinden desktop kurulumunu gerçekleştiriniz.

 

Bilgisayarınıza uygun verisyonu seçerek desktop kurulumunu gereçekleştiriniz. (Windows, Mac, Linux)

 

Mendeley desktop kurulumunu gerçekleştirdikten sonra hesabınıza oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile giriş yapınız.

 

Tools alanından Mendeley Web Web Importer’ı kurduğunuzda web üzerinden bulduğunuz kaynakları Mendeley’e aktarabilirsiniz.

 

Mendeley Web Importer sekmesinin tarayıcınızda görüntüsü

Mendeley Programına Referans Eklemek İçin;

Literatür taraması yapabilirsiniz; mendeley kataloğundan literatür taraması yapmak için, “literature search” alanına anahtar kelimenizi yazınız. Literatür taraması internet kaynaklarını ve araştırmacılardan gelen kaynakları karşınıza çıkarır.

 

Google Akademik üzerinden bulduğunuz kaynakları ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimenizi arama moturuna yazınız.

 

İlgili kaynağınızı seçtikten sonra;  kaynağınızı Mendeley’e eklemek için kaynağın içine girip “Web Importer” düğmesine tıklayıp; açılan ekranda save düğmesine basınız.

 

Kaydetme işleminizi gerçekleştirdikten sonra; aşağıdaki gibi ekran karşınıza çıkacaktır.

 

Mendeley Web üzerinden kaydettiğiniz kaynağı, Mendeley Desktop içerisinde görmek için “Sync” düğmesine tıklayıp senkronize işlemini gerçekleştiriniz.

 

Atıf stilinizi belirlemek için; “View” alanından “Citation Style” seçeneğine tıklayıp istediğiniz atıf stilini seçebilirsiniz.

 

Alıntı ve Kaynakça Gösterimi

Mendeley veri tabanını Word programı ile entegre etmeniz gerekir. Böylelikle kaynakça ve alıntılarınızı kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Mendeley’i Word’e entegre etmek için; Tools alanında “Install MS Word Plugin” kurulumunu gerçekleştiriniz.

 

Mendeley – Word entegrasyonunuzu gerçekleştirdikten sonra; Word dosyanızdaki “References” alanından Mendeley’e depolamış olduğunuz referansları görebilir, atıf ve kaynakçanıza ekleyebilirsiniz.

 

Alıntı (atıf) yapacağınız zaman; “Insert Citation” seçeneğine tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

Kaynağınıza ait anahtar kelimenizi arama kutucuğuna yazınız. Atıf yapacağınız kaynağı seçtip “OK” seçeneğine tıklayınız.

 

Atıf ekleme işleminiz gerçekleşmiş oluyor.

 

İlgili kaynağın kaynakçasını oluşturmak için; “Insert Bibliography” seçeneğine tıklayınız.